اسپانیا

اسپانیا

درباره اسپانیا گفتنی بسیار است . این کشور در جنوب غربی اروپا و شبه جزیره ایبریا واقع شده است. پرتغال تنها کشور همسایه اسپانیا در این شبه جزیره است. کوه های پیرنه در شمال شرقی اسپانیا مرز طبیعی این کشور با فرانسه و سایر کشورهای اروپایی است؛ همین امر باعث شده که اسپانیا از بسیاری از حوادث و وقایع قاره اروپا دور بماند

بهترین شهرهای اسپانیا

مادرید و بارسلونا قلب تجارت و بازرگانی اسپانیا را تشکیل می‌دهند. تقریبا با شرایط فعلی اسپانیا مابقی شهرهای این کشور برای زندگی ایرانیان اصلا توصیه نمی‌شود مگر آنکه وضعیت مالی خوبی داشته باشید و نگاهی به فعالیت های اقتصادی در اسپانیا و تجارت یا کار نداشته باشید. ضمنا مادرید از لحاظ بنیه اقتصادی شرایط بهتری از بارسلونا دارد.

مادرید: مهم‌ترین مرکز فرهنگی، سیاسی و هنری اسپانیا بوده و دارای خیابان‌ها، میدان‌ها و ساختمان‌های زیبایی بوده و دارای تابستان‌ها و زمستان‌های نسبتا معتدلی است. این شهر حدود ۳٫۳ میلیون نفر جمعیت دارد.

بارسلونا: شهر بارسلون یکی از غنی‌ترین شهرهای اسپانیا از لحاظ فرهنگی و مراکز مهم بازرگانی و صنعتی است. تابستان‌ها و زمستان‌های مدیترانه ای دارد و توریستی تر از مادرید است. این شهر حدود ۱.۶ میلیون نفر جمعیت دارد

سیستم آموزشی اسپانیا

اسپانیا یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارای دانشگاه‌ها و مراکز مهم آموزشی در سطح اروپا و دنیاست .در سال‌های اخیر این کشور در بسیاری از رشته‌های زیرگروه علوم پزشکی ، اقتصاد ، مدیریت و IT شهره آفاق بوده است و به همین سبب در جذب دانشجویان خارجی به ویژه در مقاطع ارشد و دکترا به زبان انگلیسی و همچنین در پذیرش دانشجویان ایرانی بسیار موفق عمل نموده است.

الف- نظام آموزشی در دوره های ابتدایی و متوسط:
آموزش دراین دو دوره برای دانش آموزان جمعا به مدت۱۲ سال است که داوطلبان از طریق کنکور عمومی به دانشگاه وارد می شوند.تشابه و ویژگی های نظام آموزشی ابتدایی و متوسطه کشور اسپانیا با ایران، زمینه را برای ایرانیان و تطبیق آن با مقررات وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ایران به خوبی فراهم کرده است .اخیرا در طرح اصلاح نظام آموزش عالی اسپانیا همگام با موازین یکپارچه سازی اروپایی که آخرین مراحل بررسی خود را طی می نماید ، انجام امتحانات ورودی مستقل از سوی هر یک از دانشگاه ها پیش‌بینی شده است .

ب- نظام آموزشی در مقطع لیسانس:
مقطع لیسانس که به اسپانیایی Grado نامیده می شود در کلیه رشته های تحصیلی به مدت چهار سال پیش بینی شده است و عموماً دروس به زبان اسپانیایی ارائه می‌گردد. شرط ورود به این مقطع داشتن مدرک دیپلم معتبر، ریز نمرات و زبان اسپانیایی است. دانشجوی خارجی در دانشگاه های دولتی با حداقل شهریه، درمقایسه با کشورهای مشابه ، و در دانشگاه‌های خصوصی با اخذ شهریه قابل توجهی پذیرش خواهد شد.در دانشگاه های خصوصی عمدتاً آموزش دروس به زبان انگلیسی می باشد. برای ورود به این مقطع معادل سازی دیپلم متقاضی لازم است .برای معادل سازی در رشته پزشکی نیاز به گذراندن دوره PRE-MEDICAL و برای رشته مهندسی PRE-INGINEERING می باشد. مدارک زبان اسپانیایی B1 اسپانیایی و انگلیسی آیلتس نمره ۶ ضروری است. در انتخاب رشته های مهندسی و پزشکی معدل مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی و برخی دروس تخصصی و نمره قبولی آزمون حداقل ۷ از ۱۴ دخالت مستقیم دارد.


ج- نظام آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد:
پایه آموزش در مقطع فوق لیسانس در کشور اسپانیا عموماً بین ۲ الی ۴ ترم بنا نهاده شده است که به دون داشتن مدرک زبان برای اخذ پذیرش می‌توان اقدام کرد. در این مقطع دروس به دو صورت اسپانیایی و انگلیسی و در برخی از دانشگاه ها فقط به زبان انگلیسی تدریس می شود. هزینه تحصیل در کارشناسی ارشد سالانه بین ۶ تا ۸ هزار یورو می باشد. البته بخشی از هزینه متناسب با رشته تحصیلی و شهر تحصیل متفاوت است. دولت و دانشگاه های اسپانیا هر سال تعداد محدودی بورسیه های تحصیلی را به دانشجویان خارجی به شرط داشتن معدل بالا و فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی اعطا می نماید.

د- نظام آموزشی در مقطع دکترا:
دوره دکترا در اسپانیا در زمره بهترین مقاطع از نظر کیفی و اعتبار جهانی به شمار می رود. این دوره تحصیلی در مدت ۵ سال به دو دوره1-آموزشی، دو ساله ویژه دروس تخصصی و2- پژوهشی، سه ساله که زمان ارائه پایان نامه را نیز شامل می گردد ، تقسیم می‌شود. این ساختارمند بودن نظام تحقیق و پژوهش در این مقطع سبب شده تا عمده فعالیت دانشجو در یک منظومه تحقیقاتی -آموزشی با شرکت در سمینارهای آموزشی و پروژه های تحقیقاتی تکمیل و کارآمد گردد.تحصیل در دوره دکترا به زبان انگلیسی و هزینه آن تقریباً رایگان است.

ه- نظام آموزشی در رشته های پزشکی:
عموماً رشته های پزشکی در کشور اسپانیا به زبان اسپانیایی تدریس می گردد. مدت زمان تحصیل در دندانپزشکی ۵ سال و دیگر رشته های پزشکی ۶ سال به طول می‌انجامد که دو سال اول تحصیل بر مطالعات پیش بالینی و دروس زیست ، فیزیک و آناتومی تمرکز دارد. دروس در این دو سال نیز به زبان انگلیسی ارائه می گردد. شرایط ورود به این رشته نیز داشتن مدارک دیپلم و کسب نمره قبولی در امتحانات ورودی است .هزینه تحصیل در این رشته ها حدود ۲۰ تا ۲۲ هزار یورو ارزیابی می گردد. بعضاً در برخی از دانشگاه های غیر دولتی رشته های پزشکی و دندانپزشکی به دون کنکور دانشجو می پذیرند.دوره تحصیل در این دانشگاه ها به زبان انگلیسی و برای مدت ۵ سال می باشد.

هزینه زندگی در اسپانیا

بروزترین هزینه های زندگی در اسپانیا را در سایت Numbeo میتوانید بیابید .
بطور مثال هزینه اجاره و خرید ملک در شهر مادرید و بارسلونا به شرح زیر می باشد :

 اجاره ماهیانه

قیمت (یورو)

 

Apartment (1 bedroom)   in City Centre اجاره آیارتمان یک خوابه

750 €

 

Apartment (1 bedroom)   Outside of Centre اجاره آیارتمان دو خوابه

550 €

 

Apartment (3 bedrooms)   in City Centre اجاره آیارتمان سه خوابه   مرکز شهر

€1,100 

 

Apartment (3 bedrooms)   Outside of Centre اجاره آیارتمان یک خوابه   بیرون شهر

955 €

 

خرید آپارتمان بر اساس متراژ

قیمت (یورو)

 

Price per Square Meter   to Buy Apartment in City Centre داخل شهر

5,300 €

 

Price per Square Meter   to Buy Apartment Outside of Centre خارج شهر

€3,125 

 

 

مشاوره تحصیلی رایگان