آلمان

آلمان

آلمان یکی از کشورهای اروپای غربی است. کشور آلمان از شمال با دریای شمالی، دریای بالتیک و دانمارک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ و هلند هم مرز است. اغلب مردم کشور آلمان مسیحی هست. پایتخت و محل اسـتقرار دولت آلمان برلیـن است. آلمان عضو سازمان هایی چون سازمان ملل متحد، ناتو، جی ۸ ،اتحادیه اروپا و ۵+۱ است. آلمان هم اکنون یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین یورو محسوب میشود. شهرهای عضو اتحادیه اروپا، موتور اقتصادی حوزه پولی بـزرگ آلمان برلین، هامبورگ، مونیخ و فرانکفورت میباشند و از بزرگترین شهرهای آلمان میباشند. واحد پولی کشور آلمان، یورو میباشد و زبان رسمی این کشور آلمانی است. 

شهرهای مهم آلمان

برلین
شهر برلین توریستی ترین شهر آلمان است اما از نظر اقتصادی جایگاه چندان بالایی ندارد. به طوری که برلین از نظر نو آوری در جایگاه 36 ام و از نظر بازار کار در رتبه 90 قرار دارد. شهر برلین به عنوان پایتخت آلمان مکانی ایده آل برای صنعت کامپیوتر و اینترنت است. برلین جز معدود شهرهای روبه رشد شرق آلمان است.

مونیخ

شهر مونیخ بعد از برلین بهترین شهر آلمان از نظر مناطق دیدنی و فرهنگی است.مونیخ از نظر نوآوری دومین شهر آلمان است. از نظر بازار کار نیز در رتبه 16 شهرهای آلمان قرار دارد. شهر مونیخ مرکز استان باواریا است و سرسبزترین شهر بزرگ آلمان است. این شهر پوشیده از جنگل ها دریاچه ها و کوه های زیبا است. مونیخ در طی سالها بهترین شهر آلمان از نظر رفاه اجتماعی و اقتصادی بوده و کیفیت بالای زندگی از مهم ترین ویژگی آن است.

فرانکفورت

مرکز اقتصادی و فرهنگی آلمان و از بزرگترین شهرهای این کشور است.این شهر از نظر نو آوری در جایگاه 17 قرار دارد و از نظر بازار کار نیز در رده 23 ام می باشد.  فرانکفورت با جایگاه اقتصادی بالا در بین شهرهای آلمان چشم انداز خوبی را برای شهروندان خود از نظر شغلی فراهم می کند. سرانه تولید ناخالص داخلی فرانکفورت حدود 80 هزار یورو است. این شهر محل تولد گوته، از معروف ترین نویسندگان جهان است. برج اصلی فرانکفورت از دیدنی های این شهر است که بر فراز آن تمام شهر آشکار می گردد. باغ گیاه شناسی فرانکفورت و باغ وحش معروف فرانکفورت نیز مناظقی  توریستی هستند. این شهر به نوعی تلفیقی از سنت و مدرنیته و شهر تناقض ها است و موزه ها و کلیساهای قدیمی بسیار و آسمان خراش هایی بی نظیر چهره زیبایی به این شهر داده است.

هامبورگ

هامبورگ دومین شهر بزرگ آلمان است. این شهر دروازه جهان نیز نامیده می شود. هامبورگ از نظر نو آوری در رتبه 8 و از نظر بازار کار نیز در جایگاه 23 قرار دارد.  به نظر بسیاری شهر هامبورگ زیباترین شهر جهان است . این شهر پر از رودخانه و دریاچه و بزرگترین بندر آلمان می باشد و از مهم ترین مراکز اقتصادی آلمان نیز به حساب می آید. ساحل هامبورگ با بیش از 800 سال قدمت از توریستی ترین مناطق هامبورگ است که تور با قایق و و پیاده روی در ساحل را به تفریحی بسیار جذاب تبدیل نموده است.

سیستم آموزشی آلمان

الف- نظام آموزشی در مقطع لیسانس:
مقطع لیسانس در آلمان بر پایه خلاقیت و پاسخگویی به مشکلات و سوالات علمی دانشجو بنا شده است. این شیوه سبب می شود تا دانشجو مهارت های علمی بیشتری را در فرایند تحصیل فرا گیرد و منجر به تقویت ذهن و مهارت نظری و علمی دانشجو در رشته تخصصی خویش و نهایت بالندگی علمی ایشان گردد. این رویه در جذب و ارتقای سطح علمی دانشگاه و رقابت پذیری مراکز علمی و آموزشی آلمان با دیگر مراکز آکادمیک جهان موثر بوده است. از دیگر مزیت های تحصیل در این مقطع دانشگاهی رایگان بودن تحصیل برای دانشجویان خارجی است که زمینه را برای ورود به مقاطع بالاتر به سهولت فراهم می نماید. انتخاب رشته تحصیلی، شهر و محتوای دروس هررشته از مهمترین فاکتورهای تعیین کننده در دستیابی به اهداف آموزش می باشد. دوره کارشناسی در این کشور حداقل سه سال و زبان آموزش، عموماً آلمانی است و در برخی رشته‌ها به زبان انگلیسی تدریس می گردد. پذیرش در مقطع لیسانس با داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی، ریزنمرات و مدرک زبان آلمانی انجام می پذیرد. سطح زبان مورد نیاز،با توجه به هر دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت می باشد.عموما، سطح زبان B2 و یا C1 از موسسه زبان آلمانی گوته از سوی اکثر دانشگاه ها پذیرفته خواهد شد. در سایر رشته های غیر پزشکی با داشتن معدل دیپلم ۱۶ به بالا می توان به اخذ پذیرش نایل آمد.البته داشتن گواهی قبولی در کنکور سراسری ایران، شانس دریافت پذیرش در این کشور فدرال را افزایش می‌دهد. سفارت آلمان در تهران داشتن حداکثر ۲۴ سال سن را برای دانشجویان ایرانی منظور داشته است .

ب- نظام آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد:
تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در آلمان به عنوان یکی از مهمترین و معتبرترین دانشگاه های پذیرنده جهان حدود یک و نیم تا دو سال به طول می انجامد. پذیرش در این مقطع به دو صورت محقق می گردد1- پذیرش مستقیم 2-پذیرش مشروط . پذیرش مستقیم از زمانی است که دانشجو مدرک زبان آلمانی 4/3 یا انگلیسی 6/5 آیلتس با معدل کارشناسی بیشتر از ۱۵ را داشته باشد. پذیرش مشروط در حالی است که فاقد مدارک زبان در شرایط پذیرش مستقیم باشد. در این صورت با مدرک زبان آلمانی B2 /B1گوته برای درخواست پذیرش از دانشگاه موافقت می‌شود ،اما قبل از ورود به دانشگاه بایستی به کالج وارد و در آزمون نهایی کالج با قبولی مدرک C1 زبان آلمانی در محدوده یکسال، شرایط ورود به دانشگاه را اخذ نماید .از مزیت‌های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور آلمان رایگان بودن آن است .

ج- نظام آمورشی در مقطع دکترا:
در کشور آلمان تقریباً ۴ هزار دانشجو به طور سالانه در مقطع دکترا فارغ التحصیل می گردد و از حیث نوآوری، فناوری و پژوهش، دانشجویان دکترای این کشور شهرت جهانی دارند. همچنین این کشور از پیشینه تاریخی غنی در حوزه های مهندسی و ساخت و ساز برخوردار است. تحصیل در این مقطع هم برای دانشجویان رایگان است. بیش از یک چهارم دانشجویان مقطع دکترای آلمان بودجه عمومی کشور را اخذ می نمایند. شرط پذیرش در دوره دکترا داشتن مدرک زبان است. در برخی دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی و در بیشتر آن ها به دو زبان آلمانی و انگلیسی دروس و پژوهش ارائه می گردد. در کشور آلمان دوره‌های دکترا به دو روش انتخاب می گردد.

الف- دوره دکترای فردی که به شیوه سنتی است، دانشجو پایان نامه و یا رساله خود را تحت نظارت استاد راهنما به اتمام می رساند. در این شیوه مدت زمان تحصیل به طور معمول ۳ تا ۵ سال به طول می‌انجامد.

ب- به روش دکترای ساختارمند است که جمعی از دانشجویان را که از طریق یک گروه از ناظران هدایت می گردد برای تحصیل برمی‌گزیند. در این روش بیش از ۷۰۰۰ برنامه برای ارائه به گروه عمدتاً به زبان انگلیسی آماده است. در نتیجه پروپزال تحقیقی دانشجویان در این روش باید در قالب یک طرح منسجم، با اسلوب تعیین شده، اهداف طرح را دنبال نمایند و بر عکس روش اول که مستقل و معطوف به اراده فرد است روش دوم تابع سیاست جمعی و در قالب یک کار گروهی ارایه می گردد.

د- نظام آموزشی در رشته های پزشکی:
بنا به تفکیک متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی دو گونه شرایط احراز شده است. نوع اول کسانی که در کنکور سراسری ایران شرکت و قبول شده‌اند، می بایست به زبان آلمانی تسلط داشته و مدرک B2زبان آلمانی را کسب نمایند و سپس در آزمون ورودی دانشگاه که به زبان آلمانی برگزار می‌شود شرکت و در صورت قبولی اقدام به تحصیل در رشته پزشکی نمایند. گروه دوم متقاضیانی که در کنکور شرکت نکرده و یا قبول نشده اند، برای تحصیل در رشته پزشکی ابتدا باید در کالج های آلمان ثبت نام و دروس تخصصی همچون زیست‌شناسی را پاس نمایند. پس از دریافت مدرک قبولی از کالج، در آزمون های ورودی دانشگاه ها شرکت نمایند. طول دوره کالج یک سال است و در این دوره بایستی شهریه پرداخت گردد. تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های دولتی آلمان کاملا رایگان می باشد و یا به شهریه اندک نیاز دارد. اما تحصیل در دانشگاه های خصوصی در رشته پزشکی سالانه مبلغی حدود ۲۰۰۰۰ یورو برآورد می‌شود. رشته دندانپزشکی در این کشور از جهت مراحل تحصیل و نحوه اخذ پذیرش بسیار مشابه با شرایط احراز شده در رشته پزشکی است، با این تفاوت که زمان تحصیل در رشته پزشکی ۶ سال و در دندانپزشکی ۵ سال تعیین گردیده است. همچنین مدت تحصیل در رشته پرستاری سه سال و داروسازی ۶ سال حدوداً به طول خواهد انجامید. دوره شش ساله رشته پزشکی شامل دو بخش آموزشی و کارآموزی می‌باشد که به ترتیب ۵ سال و یک سال را در بر خواهد داشت. برای تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و داروسازی داشتن معدل ۱۸/۵ به بالا ضرورت دارد.

هزینه زندگی درآلمانبروزترین هزینه های زندگی در آلمان را در سایت Numbeo میتوانید بیابید . 

بطور مثال هزینه اجاره و خرید در شهر برلین به شرح زیر می باشد : 

 

 اجاره ماهیانه 

قیمت (یورو)

 

Apartment (1 bedroom)   in City Centre اجاره آیارتمان یک خوابه 

865.34 €

 

Apartment (1 bedroom)   Outside of Centre اجاره آیارتمان دو خوابه 

639.35 €

 

Apartment (3 bedrooms)   in City Centre اجاره آیارتمان سه خوابه   مرکز شهر 

1,663.86 €

 

Apartment (3 bedrooms)   Outside of Centre اجاره آیارتمان یک خوابه   بیرون شهر  

1,166.45 €

 

خرید آپارتمان بر اساس متراژ 

قیمت (یورو)

 

Price per Square Meter   to Buy Apartment in City Centre داخل شهر برلین

5,898.82 €

 

Price per Square Meter   to Buy Apartment Outside of Centre خارج شهر برلین 

3,822.00 €

 
مشاوره تحصیلی رایگان