رتبه علمی دانشگاه ها

رتبه علمی دانشگاه های اسپانیا و آلمان از نظر شاخص های بین المللی

رتبه بندی آکادمیک دانشگاه‌ها از سوی دستگاه ها و سازمان های متعدد به منظور سنجش کیفیت و ارزیابی تحصیل در مقاطع عالی با شیوه های مختلف صورت می پذیرد.این نظام رتبه بندی می‌تواند بر اساس کیفیت برخی شاخص‌ها متغیر باشد. از جمله شاخص‌ها می‌توان به آمارهای تجربی، برآوردهای مربوط به مدرسین و اساتید، بورسیه ها، دانشجویان ،داوطلبان ورود به دانشگاه و برخی دیگر موارد اشاره کرد. بعضی از رتبه بندی ها هم به استناد نحوه پذیرش، سطح ورودی دانشجویان به دانشگاه، سیستم آموزشی، برنامه آموزشی، فضای آموزشی است. یکی از رتبه بندی ها که بر پایه معیارهای بین المللی روی می دهد و در محافل علمی جهان از مقبولیت قابل اعتنایی برخوردار است، نظام رتبه‌بندی QS می باشد. این رتبه بندی سالانه برترین دانشگاه های جهان را بر اساس 6 شاخص اصلی: بررسی شهرت دانشگاه (40در صد) ارزیابی کار فرمایان (10در صد) نسبت عضو هیات علمی به دانشجو (20در صد) استناد ها به ازای اعضای هیات علمی (20 در صد) دانشجویان بین المللی (5 در صد) ارزشیابی می نماید و برآیند آن را به اطلاع عموم می رساند. دیگر از نظام رتبه بندی شانگهای می‌توان نام برد. این رتبه‌بندی به منظور ارزیابی دقیق از عملکرد دانشگاه و تعیین مراتب جامع از جایگاه دانشگاه در سطح جهانی بر اساس چهار معیار: کیفیت آموزش، کیفیت اعضای هیئت علمی، خروجی‌های پژوهشی و سرانه عملکرد دانشگاه پدیدار می گردد. این نظام رتبه بندی برای هر یک از معیارهای یاد شده شاخص‌هایی را که قابل اندازه گیری و سنجش می باشد ارائه می‌دهد.
کشور فدرال آلمان با حدود ۴۰۰ دانشگاه که برخی قدمت و پیشینه های چند صد ساله دارد از موقعیت ممتاز در بین کشورهای توسعه یافته برخوردار است. از جمله دانشگاه فنی مونیخ با رتبه ۵۵ در رنکینگ QS. در این دانشگاه حدود ۲۹ درصد از دانشجویان را اتباع خارجی تشکیل می دهند. دانشگاه دولتی لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ که در سال ۱۴۷۲ م تاسیس شده است در رتبه ۶۳ QS جای دارد. دانشگاه روپرخت کارلز هایدلبرگ در سال ۱۳۸۶ بنا نهاده شده و به عنوان قدیمی ترین نمونه از دانشگاه های آلمان شناخته می‌شود در رنکینگ جهانیQS رتبه ۶۶ را به خود اختصاص داده است. دانشگاه هومبولت برلین شناخته شده در رشته علوم انسانی و هنر رتبه ۱۲۰ QS را دارد. انستیتو فنی کارلسروهه یکی از برترین دانشگاه های آلمان در رشته های فنی و مهندسی در رتبه جهانی ۱۲۴ QS می باشد. دانشگاه فرای برلین یا دانشگاه آزاد با رتبه ۱۳۰ QS با ۲۰% دانشجوی خارجی در بین ۳۳ هزار دانشجو قرار گرفته است. دانشگاه عالی فنی آخن در رتبه ۱۳۸ QS و از ارتباط تنگاتنگی با صنعت کشور آلمان برخوردار است.
کشور اسپانیا نیز از وجود دانشگاه های معتبر و با قدمت چند صد ساله برخوردار است که در بین کشورهای اروپایی دارای سابقه ممتازی می باشد.
دانشگاه دولتی بارسلونا در سال ۱۴۵۰ تاسیس و پنجمین دانشگاه قدیمی اسپانیا و جهان است در ۷۵ رشته کارشناسی 353 رشته کارشناسی ارشد و ۹۶ رشته دکترا در سال ۲۰۰۱ به عنوان بهترین دانشگاه اسپانیا از طرفQS اعلام و موفق به کسب رتبه جهانی ۱۴۸ QS گردید. این دانشگاه به عنوان مرکزی برای تحقیقات شهرت دارد. دانشگاه کامپلوتنسه مادرید دولتی است و یکی از دانشگاه های قدیمی جهان که از سال ۱۲۹۳ بنا نهاده شده است حدود ۸۶ هزار دانشجو دارد.این دانشگاه رتبه جهانی ۲۰۶ QS و ۲۰۱ – ۳۰۰ شانگهای را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه در سال ۲۰۱۸ به عنوان برترین دانشگاه اسپانیا در رشته دندانپزشکی شناخته شد. از میان ۸ دریافت کننده جایزه نوبل در تاریخ معاصر اسپانیا، هفت تن از آنان دانش آموخته یا مدرسین این دانشگاه بوده اند. دانشگاه دولتی والنسیا که در سال1499 تاسیس شد با داشتن پارک علم و صنعت یک ظرفیت بسیار بالایی را برای دانشگاه ایجاد کرده است، این ظرفیت شامل موسسات تحقیقاتی و یک منطقه تجاری با بیش از ۷۰ شرکت، قابلیت های فراوانی را برای افزایش مهارت دانشجویان و دانشگاه، در نظام رتبه بندی از مزیت ۵۷۱ QS و شانگهای ۴۰۱ – ۵۰۰ برخوردار است. دانشگاه اتونوما بارسلونا (UAB)  نیز با بیش از ۴۳ هزار دانشجو در رتبه ۱۹۳ QS قرار گرفته است.

فهرست دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم

در پیوندها می توانید کلیه قوانین، دستورالعمل ها، ضوابط و آیین نامه های مربوط به اعزام را مشاهده نمایید.

مشاوره تحصیلی رایگان